Studeni 29, 2023

Head

Udruga veterana 5. gardijske brigade “Sokolovi”

Petak, 17 Listopad 2014 00:29

23.03.2012. godine osnovana je Udruga veterana 5.gardijske brigade „Sokolovi“.

Opći podaci

Inicijativni odbor sastavljen od 22 nekadašnja pripadnika 5.gardijske brigade HV na sastanku održanom 20.ožujka 2013.godine donio je Odluku o osnivanju Udruge veterana 5.gardijske brigade „Sokolovi“, a kao težnju da se ponovno okupe veterani te slavne gardijske brigade HV-a sa ciljem vraćanja digniteta Domovinskog rata, hrvatskih branitelja i pripadnika 5.gbr HV kao odlučujućeg čimbenika u stvaranju i opstojnosti samostalne Republike Hrvatske.

Na Osnivačkom Saboru održanom 23.03.2012. godine u nazočnosti 65 nekadašnjih pripadnika 5.gbr HV osnovana je Udruga veterana 5.gardijske brigade „Sokolovi“. Na Osnivačkom Saboru koji je ujedno i najviše tijelo udruge izabrani su i predstavnici koji će zastupati interese udruge i njihovih članova. Za predsjednika udruge izabran je g.Zoran Marunček, za dopredsjednike udruge izabrani su g.Mirko Sabljak i g.Damir Besednik, dok je za tajnika udruge izabran g.Josip Osrečki.

Osim navedenih predstavnika u Predsjedništvo udruge izabrano je još 11 članova Predsjedništva. Danas broj članova Predsjedništva udruge broji 22 člana jer su sukladno Statutu udruge u sastav predsjedništva uvršteni i predsjednici Podružnica udruge. Osim Predsjedništva udruge formirana su i radna tijela poput Nadzornog odbora udruge koja broji tri člana, te Sud časti udruge u također tročlanom sastavu. Udruga je upisana u registar udruga RH dana 20.04.2012.godine pod reg.brojem:16001759.

Udruga veterana 5.gardijske brigade „Sokolovi“ punopravna je članica Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi (ZUV HGP). Sjedište Središnjice udruge je u Vinkovcima, a osim središnjice članstvo udruge je okupljeno i u Podružnicama udruge koje za sada djeluju na području 5 gradova i to: Našica, Vukovara, Zagreba, Đakova i Osijeka.

Aktualni predsjednik

Zoran Marunček, rođ.19.09.1963. u Vinkovcima. Oženjen, otac dvoje punoljetne djece. Dragovoljac Domovinskog rata 1991, stupio u obranu Republike Hrvatske kao dragovoljac HOS-a. Pripadnik 5.GBR”Sokolovi” od osnutka brigade.

Diplomirao na Višoj školi fakulteta za fizičku kulturu sveučilišta u Zagrebu 1998.godine. Nakon 5.gbr radio još kao časnik u 350.Vojno obavještajnoj bojni i kao operativni časnik u LOB-a ZZL-a na zrakoplovnoj bazi Pleso, gdje je 2011.godine i umirovljen.

Aktivnost udruge

Sukladno ciljevima i djelatnostima koji su sastavni dio Statuta naše udruge od osnivanja udruge do danas provođene su slijedeće aktivnosti:

– Sudjelovanje u obilježavanju svih važnijih obljetnica u stvaranju Republike Hrvatske i Domovinskog rata,

– Promidžba vrijednosti Domovinskog rata i uloge hrvatskih branitelja i pripadnika 5.gbr HV u stvaranju RH sudjelovanjem u televizijskim i radio emisijama, te objavljivanjem vijesti iz rada udruge u novinskim glasilima,

– Osnivanje Podružnica udruge s ciljem okupljanja svih veterana 5.gbr zainteresiranim za uključenje u rad udruge na svim područjima otkuda su dolazili pripadnici 5.gbr,

– Suradnja sa srodnim udrugama i ostalim udrugama sličnih programa i planova, do sada smo sklopili Sporazum o suradnji po nazivom „Za bolju Hrvatsku“ sa 12 udruga sa područja grada,županije ali i ostalog dijela RH,

– Humanitarni rad udruge i njenih članova mogao bi se prikazati uz sudjelovanje u obrani od poplava na vukovarskom području 2013.g., sudjelovanje u obrani od poplava u Posavini 2014.g., prikupljanje, prihvat i raspodjela humanitarne pomoći obiteljima iz poplavom stradalih područja,

– Udruga je vrlo aktivna i u potpori Stožera za obranu hrvatskog Vukovara i to od prvog dana (prvi prosvjed u Vukovaru 2013., prosvjed u Zagrebu 2013. itd.),

– Predstavnici udruge članovi su KOT-a (koordinacijskog operativnog tima),

– U nekoliko navrata udruga je pružila potporu građanskim inicijativama poput inicijative „U ime obitelji“ za prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma o braku i za raspisivanje referenduma za izmjenu Izbornog zakona, također su članovi udruge sudjelovali u inicijativi SOHV za prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma vezanog uz uvođenje dvojezičnosti u gradu Vukovaru gdje su predstavnici naše udruge bili zaduženi za koordinaciju aktivnosti za grad Vinkovce,

– Obilježavanjem obljetnica osnivanja 5.gbr HV nastojimo okupiti veterane 5.gbr ali i druge prijatelje braniteljske i druge populacije kako bi odali dužnu počast poginulim pripadnicima 5.gbr, te kroz druženje evocirali sjećanja na ponosne dane iz naših života i

još jednom potvrdili veliku ulogu hrvatskih branitelja i pripadnika 5.gbr u stvaranju i obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

Redovni program udruge

Kao redovni program možemo naglasiti daljnje djelovanje sukladno Statutu udruge u interesu naših članova kroz aktivnosti koje smo već ranije provodili ali s ciljem da iste još više sadržajno obogatimo, te nastavak daljnje suradnje sa srodnim udrugama. Osim toga sve se više nameće kao redovita aktivnost i aktivo sudjelovanje u svim važnim društvenim procesima koji utječu na status hrvatskih branitelja, članova njihovih obitelji, radnika i ostalih ugroženih dijelova društva u RH.

Djelovanja udruge kroz projekte

Najvažniji projekt trenutno je izrada Monografije 5.gardijske brigade HV tako da je u tijeku priprema za realizaciju istog. U pokretanju je projekt imenovanja jedne vinkovačke ulice imenom 5.gardijske brigade HV, te izrade i postavljanja Spomen obilježja 5.gbr u gradu Vinkovcima.

Zatvori